Már csak néhány nap és indulunk Tokióba, de új robotunk főpróbáját megtekinthetitek a Tudományok Fővárosa keretében most vasárnap 10-20 óra között az Erzsébet téri Akváriumban.
Tudományok Fővárosa 2017
Természetesen sok érdekes program lesz minden korosztály számára: biológiától a robotikán át az atomenergiáig, találkozhattok Pepperrel és űrkutatókkal is.
Mi pont a medence alatt leszünk középen, gyertek!
Ha még nem láttátok, nézzétek meg a WRS2018-as videónkat is, mi már nagyon várjuk.
Tudományok Fővárosa most vasárnap az Akváriumban! September 22nd, 2018Péter Kopiás
Kutató mentő robotunkkal a Standard Disaster Robotics kategóriában indulunk, ami sok elemében hasonlít a korábbi versenyeinkhez.
Érthető módon Japánban nagyon sokat foglalkoznak a katasztrófahelyzetek kezelésével és mivel robotok terén is a világ élén járnak, helye van itt egy világbajnokságnak.
A tavaszi németországi RoboCup German Open óta fejlesztettünk a robotkarunkon, így ügyesebbé, pontosabbá vált és az egész robotot újraépítettük modulárisabban. Korábban sosem kellett repülőn szállítanunk még ezt a gépet, és bizony így sem lesz egyszerű poggyászként szállítani majd.
Találkozunk ausztrál, osztrák, német és indiai barátainkkal és reméljük új ismerettségekre is szert tehetünk Japánban.
Talán 2020-ban visszatérünk újra, amikor az Olimpiához kapcsolódóan egy igazán világraszóló robotikai versenyt rendeznek majd WRS2020 néven, melynek kutató-mentő robotos kategóriája már egyenesen a fukushimai erőmű modelljében lesz megrendezve.
Addig is nézzétek milyen szép promó videót készítettünk, és likeoljátok, subscribe meg minden 🙂
Versenyzünk World Robot Summit 2018-on Japánban! September 22nd, 2018Péter Kopiás
Idén is megrendezésre került Magdeburgban, Németországban a RoboCup German Open, mely a kutató-mentő robotok számára az Európabajnokság helyszíne.
Idei “R18” robotunk szerkezetét tekintve nagyon hasonlít az elmúlt két év robotjaihoz, ám teljesen új építés, és számos részlet változott előnyére:
– a robotkarunk precízebb, könnyebb, erősebb, hosszabb és nagyobb a mozgásterülete (mindezt egyszerre nem könnyű!)
– több kamerával több nézőpontból jobb minőségű képet lát az operátor, de kevesebb a sávszélesség felhasználásunk eközben
– a fedélzet kialakítása miatt a robotkar mozgásterülete szabadabb, a robot alacsonyabb
– nagyobb fedélzeti számítási teljesítmény
– alacsonyabb össztömeg
– jobban tapadó és tartósabb kerekek
– több vezetést segítő félautomata funkció
– számtalan apró trükk itt-ott
– esztétikusabb megjelenés
A fejlesztés rengeteg energiát vett igénybe, de megérte, hiszen a 2018-as európa bajnokságon a Rescube csapat:
– Mobilitásban: Első helyezést
– Ügyességben: Első helyezést
– Kis méretű robotok között: Első helyezést
– Összesítettben: Második helyezést ért el.
Díjeső
Robotunk az első naptól kezdve végig sorra teljesítette a feladatokat, a legnehezebb pályákon is, a legösszetettebb ügyességi feladatoknál is, és komoly szervíz nélkül viselte sorsát.
Kislétszámú delegációnk – Abonyi Zoltán, Borvendég Mátyás és Kopiás Péter – sikeréhez hozzájárult sok barát, családtag és itthon maradt vagy külföldre utazott csapattag, akik munkájukkal, lelkesedésükkel és támogatásukkal segítették a megfeszített munkát, köszönjük!
És íme az összefoglaló videónk, ahol a robot éles mobilitási és ügyességi küldetéseiből láthattok szemelvényeket:
Nocsak! Véletlenül idekerült egy link a World Robot Summit konferenciáról és katasztrófavédelmi robotversenyről… Watashi wa hotondo nihongo o hanasemasen.
A panelek:
– Integrált kar vezérlő (bal fent): a kar és a megfogó vezérléséhez szükséges motorvezérlők és enkóder bemenetek egy ARM Cortex M4 mikrovezérlővel
– Body shield (jobb fent): ez a panel a robot testén levő perifériákat, és motorvezérlőket hajtja meg, I2C-n keresztül kommunikál a accel/gyro/magnetométerrel, ide van csatlakoztatva a CO2 érzékelő, továbbá a gerinc hossz beállításáért és az akkumulátor felügyeletéért is ő felel
– USB HID eszköz (bal lent): a joystick vezérlő panel 15 analóg, 1 encoder, 32 digitális csatornával és integrált mikrokontrollerrel
– fej elosztó panel (jobb lent): ez a panel kis helyre sűrítve tartalmaz egy kapcsoló üzemű tápegységet, usb hubot és egy szervójel elosztót is, valamint a megfogó egyik tengelypozíció visszaméréséért felelős potenciométerét is
A hosszú hétvégén ezek egy része már munkába is áll, hiszen az új robotkar és az új váz is készen áll a bevetésre már.
Nagyon elfoglaltak voltunk tavaly év vége felé. Ahogy hallhattátok, az Enrich erőműlátogatásunk után néhányan neveztünk az IAEA Robotics Challenge-re, majd meg is nyertük azt az úszó robot kategóriában.
Bár ez a kaland sok energiánkat lekötötte, azért a Kutató-Mentő robot téma sem áll meg, és készülünk Németországba, Magdeburgba, hogy újra megmérettessük magunkat a RoboCup German Open 2018-on.
Az R18-as robotunk hasonló lesz a tavalyi géphez, de minden alkatrészén kicsit igazítunk, és a szoftveren is dolgozunk természetesen.
Íme az új megfogó, ami nem csak kisebb és könnyebb a tavalyinál, de erősebb is:
Compact gripper for the R18 robot arm.
Bár az idei kanadai RoboCup Világkupára anyagi okokból nem tudunk elutazni, a German Open-en minden tőlünk telhetőt megteszünk, és a 2019-es Világkupára koncentrálunk.
Ha érdekel a kutató-mentő robot téma, és szívesen robotoznál velünk, dobj egy üzenetet a Kapcsolat menüben, és üljünk le egy szóra.
Mindenkit szeretettel látunk Szeptember 23-án egész nap a Tudományok Fővárosa rendezvényen a Várkert Bazár területén a Rescube robotbemutatóján.
Nem csak a 2017-es RoboCupos versenygépet nézhetitek meg, de mesélünk az ausztriai erőműben tett látogatásunkról és a jövő évi fejlesztéseinkről, terveinkről is.
A Rescube R17 robotkar Cobalt-60 izotópot emel fel a Zwentendorf Erőműben szervezett gyakorlaton.
Szeptember 23-án a Várkert Bazár világörökségi helyszínén összegyűlnek a tudományok nagyágyúi, hogy a nagyközönség előtt kössék össze a Földet a világűrrel, a robotokat az emberekkel, a tudományt a kíváncsiskodókkal a régió leginspiratívabb STEM fókuszú tudományos buliján.
A rendezvényen izgalmakban nem lesz hiány: a Várkertben felépített pályán versenydrónok és pilótáik mérik össze tudásukat, virtuális sétát tehetünk a CERN részecskegyorsítóban, kapcsolatba léphetünk a NASA űrhajósaival, de a fesztiválon megjelenő több mint 60 kiállító és előadó jóvoltából önjáró robotokkal, Mars-szondával, utazó planetáriummal vagy robotépítéssel is készülnek a szervezők. Látványos bemutatók, kísérletek szemtanúi lehetnek a látogatók, előadásokat hallgathatnak a világűrről, a csillagokról vagy éppen a mesterséges intelligenciáról, sőt még egy valódi űrjárót is megcsodálhatnak majd. A robotika kedvelői is megtalálhatják számításukat, hiszen a kiállítók egy része erről a területről érkezik.
Ne hagyd ki: Tudományok Fővárosa September 20th, 2017Péter Kopiás
Néhányan már tudjátok, hogy jártunk ausztriában az Enrich – First European Robotics Hackathlon-on, ahol R17 nevű robotunkkal sugárzást mértünk, térképet készítettünk és összeszedtünk pár valódi sugárforrást a Zwentendorfi atomerőműben.
A felkészülés során természetesen sok munkára volt szükség, és meg kellett oldanunk a vasbeton épületben a vezeték nélküli kommunikációt, valamint a dozimétert, és a nálunk levő Rubedo CVM sztereókamerát is illesztenünk kellett rendszereinkhez.
Az alábbi videón az egyik éles futamunk összefoglalója látható, ahol a 40 méteres emelkedés után találkozott a robot a cobalt-60 izotópokkal, néhol az operátor szemszögéből is.
Megtisztelő volt találkozni a szakterület elismert személyiségeivel kutatási és ipari területről is, akik azokat a gépeket építik melyekre számíthatunk szükség idején. Ennél hitelesebb incidens szituációt nehéz elképzelni.
A szervezők – Austrian Armed Forces, EVN, Fraunhofer FKIE and European Robotics mindent megtettek, hogy a részvetők, látogatók jól érezzék magukat és hasznos tapasztalatokkal gazdagodjanak, miközben természetesen a biztonságunkról is gondoskodtak.
Vasárnap délután véget ért a 2017-es RoboCup German Open; hadd számoljunk be nem titkolt büszkeséggel arról, hogy a Rescube Robotics ismét minden korábbi eredményt és várakozást felülmúlt: fantasztikus helyezéseket értünk el. Lássuk sorjában:
a Mentőrobot-liga főversenyében a hat csapat közül összetettben végül a második helyezést értük el;
a legügyesebb robotoknak rendezett különversenyen (Best-in-Class Dexterity) az első díj lett a miénk;
a legmozgékonyabb robotok különversenyén (Best-in-Class Mobility) pedig a második helyre futottunk be.
Nagyon büszkék és boldogok vagyunk, ráadásul a főversenyben elért eredményünk alapján hivatalosan is kvalifikáltuk magunkat a júliusban, a japán Nagoyában megrendezésre kerülő 2017-es RoboCup világbajnokságra.
Úton vagyunk hazafelé, nemsokára jelentkezünk fotókkal és részletes beszámolóval!
Fantasztikus eredménnyel zárult a RoboCup German Open! May 8th, 2017Márton Krauter
Talán már tudjátok, hogy a RoboCup világbajnokság „előszobája” az európai (németországi) elődöntő, a RoboCup German Open. Kedd óta Magdeburgban vagyunk, és nem kis büszkeséggel jelentjük, hogy a péntek-szombati elődöntők eredménye alapján a pontversenyben jelenleg a hat csapat közül a második helyen állunk. Kemény lesz a vasárnapunk: a főversenyen kívül még a legmozgékonyabb és a legügyesebb robotoknak rendezett különversenyeken is indulunk.
Holnap újra jelentkezünk a végeredményekkel, és sok-sok fotóval – ízelítőül addig is itt a hivatalos csoportkép a versenyről:
Kiváló elődöntőkön vagyunk túl a RoboCup German Openen May 7th, 2017Márton Krauter
Pénteken és szombaton ismét előadást és bemutatót tartunk a tavaly már megismert, nagyszabású Drón és Robotika Show újabb állomásán, ezúttal Sopronban.