A RoboCup egy évente megrendezésre kerülő nemzetközi robotikai verseny, amely látványos, közönségbarát ám mégis komoly versengéssel igyekszik népszerűsíteni a robotikát és a mesterséges intelligencia kutatását.
Kicsit általánosabban: a RoboCup egy nemzetközi tudományos kezdeményezés modern, intelligens robotok fejlesztésére. Eredeti, 1997-es célkitűzése szerint a feladat egy olyan robotcsapat létrehozása, amely 2050-ben sikerrel lép futballpályára az emberi világbajnokcsapat ellenében. Bár a cél azóta sem változott, a RoboCup időközben új alkalmazási területekkel bővült a modern társadalom igényei mentén. Napjainkra a RoboCup a következő feladatokkal foglalkozik:
RoboCupSoccer
teljesen autonóm, együttműködő robot-futballcsapatok létrehozása, amelyek fejlett, összehangolt stratégiával küzdenek az ellenfél ellen;
RoboCupRescue
természeti katasztrófák után bevethető mozgékony, sokoldalú, (fél)autonóm robotok fejlesztése, amelyek ismeretlen és összetett környezetben is hatékonyan működve segítik az áldozatok felkutatását és különböző veszélyes feladatok elvégzését;
RoboCup@Home
feladata a napi életünket támogató autonóm és természetesen interaktív segítőrobotok fejlesztése;
RoboCupJunior
küldetése a fiatal generáció motiválása a szükséges tudományos, műszaki, mérnöki, matematikai és minden olyan készség elsajátításában, amelyre egy autonóm robot megépítésének kreatív folyamatában szükségük lehet.
2015 áprilisában a Rescube Robotics elindult a RoboCup German Open 2015 Mentőrobot (Rescue Robots) főligájának bajnokságán. Első külföldi megmérettetésünk céljaként a nemzetközi verseny hangulatának megismerését tűztük ki.
Összességünkben és meglepetésünkre a következő eredményeket értük el:
6. helyezés a főversenyen;
2. helyezés a legjobb manipulátorrobotoknak rendezett különversenyen.
Néhány technikai adat a versenyre épített robotunkról:
differenciál-rendszerű négykerék-hajtás, alakváltoztatásra képes robotszerkezet;
két fedélzeti számítógép Linuxon futó ROS Indigo rendszerrel, nagysebességű vezetéknélküli hálózattal;
structure.io 3D-kamera, három nagysebességű videokamera;
lézerszkenner (lidar) és hőkamera;
kardánkeretes stabilizált szenzorfej;
több tehetetlenségi szenzortömb.
A blogunkon részletesen olvashatsz a 2016-os felkészülésről és a készülő új robotunkról!
A 2015-ös robotunk October 3rd, 2015Márton Krauter